logo

 

7/24 Danışma Hattı 0850 433 45 34

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Elektronik Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri

Yangın Algılama Sistemleri, Her türlü ortamın *A, B ve C yangın sınıfı riskine de açık olduğu düşünülerek geliştirilmiş Analog (Adresli) ve Konvansiyonel Algılama sistemleridir. Uluslararası güvenlik norm ve standartlarına uygundur. En büyük sanayi kuruluşlarından, konutlara kadar her mekanda yangının ilk anda algılanarak geri dönüşü imkansız faciaların oluşmasını önler.
Unutulmamalıdır ki bir yangına ne kadar erken müdahale edilebilirse, o ölçüde başarı sağlanır. Yangın her dakika içerisinde kendisini ikiye katlayarak büyür ve 10-15dk içerisinde kontrol dışı bir duruma gelebilir.
 
A Sınıfı Yangınlar: Kağıt, ahşap, kumaş vb gibi materyallerin yanıcı olarak olduğu yangınlardır bu tip yangınlarda tazyikli su ile söndürme yapılabilir.
 
B Sınıfı Yangınlar: Akaryakıt türevlerinin yanıcı olduğu yangınlardır ve bu tip yangınlarda söndürme su yerine çeşitli kimyasal ve köpüklerle oksijen kesilerek yapılmalıdır.
 
C Sınıfı Yangınlar: Elektrikli cihazlar ya da elektrik türevli materyallerden ileri gelen yangınlardır bu tip yangınlarda da söndürme için özel kimyasallar (CO²,FM200,Halocarbon vb gibi) kullanılmalıdır.

Yangın İhbar Santralleri ve Ekipmanları:
Santraller genişletilebilen algılama kapasiteleri ve modelleriyle yüzlerce bölge, binlerce dedektörün kontrolünü yapabilirler. Konvansiyonel sistemlerden başlayarak Analog adresli sistemlere kadar birçok değişik uygulama imkanı mevcuttur.
Sistemin kurulacağı ortam için proje aşamasında riskler değerlendirilerek algılayıcı sensörler tespit edilir. Ortamda bulunan yanıcı maddeler, ortam şartları ve koruması yapılacak alanın m³ büyüklüğüne göre optik duman dedektörleri, ısı artış hızı veya sabit sıcaklık dedektörleri seçilebilir. Noktasal tip sensörler ile korunamayacak kadar büyük hangar, depo v.b. gibi alanlar içinde beam (ışın) tipi sensörler seçilmektedir. Şeçilen tüm sensörler yangın algılama santrali ile irtibatlandırılarak kontrol edilir. Büyük projelerde algılayıcı sensörlerin sayısı çok olduğundan ve yangın ihbarını en kısa sürede değerlendirebilmek amacıyla her sensörün yerini noktasal olarak ekranda belirten (örneğin 2.kat 5.kısım toplantı salonu 3. dedektör gibi) adresli sistem santralleri tercih edilmelidir.

Patlayıcı Gazlar:
Büyük işletmelerde olduğu kadar artık konutlarımızda da patlayıcı gazlar hayatımızda yer almaktadır. Özelikle evsel kullanımda mutfaklarda bulunan doğalgaz (LNG) ve tüp gaz (LPG) gazları tehdit oluşturmaktadır. Gaz kaçaklarının zamanında fark edilememesi zehirlenmelerden dolayı can kayıplarına yol açarken, bu gazların patlaması sonucunda daha yüksek miktarda can ve mal kayıpları da söz konusu olmaktadır. Bu nedenle gaz kaçaklarının erken fark edilmesi can ve mal kayıplarının engellenmesini sağlamaktadır.
Kullanılan gaz algılayıcı sensörler yangın alarm santrallerine bağlandığı gibi hırsız alarm santrallerine de entegre edilebilmektedir. Bu sayede alarm sistemlerini takip eden merkezimiz gaz kaçağı ihbarlarını da görmekte ve gerekli uyarıları yapmaktadır.
Otomatik Söndürme Sistemleri:
Yangın Algılama Sistemlerinin en önemli kısımlarından biri de otomatik söndürme sistemleridir. Yangının başlangıç anında algılanarak büyümeden söndürülmesi için çeşitli söndürme sistemleri mevcuttur.
Ortamın mevcut durumuna göre söndürme sistemleri de çeşitlilik gösterir. A olarak sınıflandırılmış kağıt, ağaç gibi katı yanıcı maddelerin bulunduğu risk bölgelerinde genel olarak sulu söndürme sistemleri kullanılmaktadır. Gerekli projelendirme sonucu belirlenen borulama ve nozul sayıları ile ortamda tavandan yağmurlama şeklinde söndürme yapılır.
C olarak sınıflandırılmış elektronik teçhizat bulunan laboratuar, Network odaları gibi ortamlarda ise genelde gazlı söndürme uygundur. Bu sistemlerde de ortamın durumuna göre yapılacak mühendislik hesaplar sonucu gerekli gaz miktarı ve tesisatı belirlenerek, FM200, Halocarbon, Inergen vb. gibi çeşitli gazlar kullanılır. Bu gazlarda en önemli olan özellik doğaya zarar vermemeleridir.

 

 

Copyright 2013. DG Alarm ve Güvenlik Sistemleri. All Rights Reserved