logo

 

7/24 Danışma Hattı 0850 433 45 34

IP CCTV Sistemleri

 
 

IP CCTV NEDİR?

 
 
IP Güvenlik ve Gözetim Sistemi:
IP tabanlı sistemler elektronik güvenlik sektörünün geleceğidir. 
Görüntü ve sesi kendi üzerinde veriye çevirdikten sonra bir ağ veya internet bağlantısı üzerinden merkeze göndererek çalışırlar. Günümüzde yaygın olarak kullanılan analog güvenlik sistemlerine göre birçok artısı bulunan bu sistemler gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. İleriye dönük çözüm almak isteyen firmalar daha çok IP tabanlı sistemler kullanmaktadır.
IP güvenlik sistemlerinin analog sistemlere göre en önemli artıları ise sistem geliştirmede daha fazla esneklik, daha iyi performans ve daha kolay kurulum imkanı sağlamasıdır. Artık tüm işletmelerde bulunan network altyapısı sayesinde kablolama maliyetleri de aşağılara çekilmiştir.
 
 
 
 
 
 
Kontrol ve Analiz: 
IP CCTV sistemleri genişleyebilir altyapısı sayesinde yüzlerce kameradan oluşan sistemleri konfigüre edebilme imkanı vermektedir. Bu sayede şehir izleme sistemleri, geniş alanlara yayılmış sanayi tesisleri vb. gibi daha birçok yerde çoklu izleme ve kontrol imkanları ile analog sistemlerden avantajlıdır. IP yönetim yazılımları ile onlarca farklı lokasyondan yüzlerce kameranın kontrolü yapılabilir. Analiz yazılımları ile analog sistemlerde yapılamayacak birçok izleme konfigürasyonu tanımlanabilir. (Araç yanlış park, şerit ihlali, giriş yapılmayacak bölgeye yaya girişi vb. gibi)
 
 
 
 
 
 
Yüksek Çözünürlük:  
IP CCTV sistemlerinin bir diğer avantajı da Megapixel çözünürlüklerdir. Standart bir analog kayıt cihazı CIF (352x288px)çözünürlük ile kayıt yapmakta, kayıtlardan detaylar çıkartılamamaktadır. Oysa en düşük 1.3 Megapixel (1280x1024px) bir kameranın kaydı CIF çözünürlükten 13 kat daha yüksek çözünürlüklüdür. Yüksek çözünürlükte kayıtlar ile detaylar (yüz tanımlayabilme, plaka okuyabilme vb. gibi) CCTV sisteminin gerçekten işe yaraması amacıyla kullanılmasını sağlamaktadır.
 
 
 
 
 
 
Veri Depolama:
IP CCTV sistemlerinde kayıtlar için NVR (Network Video Recorder) cihazları
olduğu gibi, yüksek çözünürlükte kayıtlar için yeni nesil NAS (Network Attached Storage) cihazları geliştirilmiştir. NAS cihazları 8x2TB HDD kapasiteleri ile Megapixel kameraların detaylı görüntü kayıtlarının depolanmasında çok daha sağlıklı ve düzgün çalışmaktadırlar. IP yönetim sistemi üzerinden NAS veri tabanına ulaşarak HDD üzerinde her IP kamera için belirlenmiş bölümden görüntü kaydı kolaylıkla alınabilmektedir. Network üzerinden çalıştıklarından IP kameraların cihaza NVR'da olduğu gibi fiziksel bir bağ ile bağlanmasına gerek yoktur. Her şey yazılım üzerinden hangi IP kameranın hangi NAS HDD üzerinde depolanacağının belirlenmesi ile yapılabilmektedir.
 
 
 

Copyright 2013. DG Alarm ve Güvenlik Sistemleri. All Rights Reserved