logo

 

7/24 Danışma Hattı 0850 433 45 34

CCTV Sistemleri

CCTV Nedir? Nasıl Çalışır?

İngilizce Closed Circuit Television kelimelerinin baş harfleri olan CCTV Kapalı Devre Televizyon anlamında olup, kendi iç yapısı dahilinde izlenebilen bir güvenlik sistemini anlamaktadır. Ancak gelişen teknoloji artık internetten, hatta mobil tüm cihazlardan kameralara erişilebilmesini canlı izleme yapılabilmesini sağlamaktadır.
 
CCTV sistemleri; süpermarketler, konut projeleri ve siteler, otoyollar, tüneller, metrolar, plazalar, askeri tesisler, cezaevleri, okullar, fabrikalar, havaalanları, ofisler, bankalar, hastaneler vb. gibi daha birçok alanda güvenlik ve denetleme amaçlı olarak vazgeçilmez sistemlerdir.
CCTV Sistemlerinin Amacı:
Güvenlik kameraları caydırıcılığın ilk unsurudur. Güvenlik kameraları ile denetlenen otoyol ve kavşaklarda, kural ihlalleri ile kaza oranlarında gözle görülür bir şekilde azalma olduğu tespit edildiği gibi, aynı şekilde güvenlik kameralarının olduğu işletme, tesis veya alanlarda da suç ve suça teşebbüs oranlarının azaldığı gözlenmiştir. Güvenlik kameralarının ilk amacı suç teşebbüslerinin caydırıcılığı olduğu gibi, işletmelerin personel denetimi ve genel kontrolünün yapılmasını da sağlamaktır.

Dahili ve Harici Kamera Sistemleri:
Dahili ve harici alanlarda kullanılan güvenlik kameraları sistemin uygulanacağı yere ve izlenmesi gereken alanın ortam şartlarına göre seçilir. Oluşturulacak projeye göre dahili alanlarda standart veya Dome tipte kameralar kullanılabilir. Harici ortamlarda kendinden muhafazalı çeşitli mesafelerde algılama yapabilecek özellikte IR (kızılötesi) LED'leri bulunan kameralar kullanılabildiği gibi yeni nesil yüksek çözünürlüklü düşük ışıklarda renkli görüntü alabilen kameralarda kullanılabilir. Yeni Nesil kameralar ile gece net ve detaylı görüntüler elde edilmesi gereken otopark, çevre güvenliği vb. gibi projelerde en mükemmel sonuç elde edilmektedir. Kameraların OSD menüsü üzerinden renk, parlaklık ayarları yapılabilmekte, BLC, AGC, ve Sens-up ayarları ile izlenilen alanlardaki ışık değişkenliklerinden minimum oranda etkilenerek net bir görüntü elde edilir. Kullanılan kameralara çeşitli tipte ve açıda lensler entegre edilerek oluşturulacak projede kameralar için en ideal görüşü alanı yaratılır
Network IP Kamera Sistemleri:
Gelişen teknoloji ile analog CCTV kameralar kısa bir zaman içerisinde yerini IP kameralara bırakacaktır. IP tabanlı kameralar megapixel çözünürlükler ile kullanıldıkları projelerde çok daha detaylı ve net görüntüler elde edilebildiği gibi, sınırsız genişleyebilir altyapısı sayesinde çok adetli kamera bulunan projeler için daha ekonomik ve yönetilebilir çözümler sunmaktadırlar.
 
NVR (Network Video Recorder) Sistemleri:
IP tabanlı CCTV sistemleri için 7/24 çalışma performansına göre üretilmiş Stand Alone NVR sistemleri IP kameraların network üzerinden fiziksel olarak cihaza bağlanmadan uzun süreli ve yüksek çözünürlüklü (720P 1080P vb gibi) olarak kayıt edilmesini sağlar.

DVR (Dijital Video Recorder) Sistemleri:
Güvenlik sistemleri için 7/24 çalışma performansına göre üretilmiş Stand Alone DVR sistemlerinde kameralar cihazın girişlerine bağlanır ve kullanılan monitör üzerinden tekli veya çoklu izlenebilirler. Kayıtlar zaman ayarlı, harekete duyarlı ya da sürekli olmak üzere üç şekilde cihazın içine entegre edilen Hard diske kayıt edilir. OSD menüsü üzerinden tüm kontrolleri kolayca yapılabilmekte ve kayıtlara kısa sürede erişilebilmektedir. Gerçek zamanlı izleme ve kayıt imkanı sunarlar MPEG4 H264 sıkıştırma teknolojisine sahip D1 çözünürlükte görüntü verebilmektedirler. Yüksek hızda internet erişimi ile birçok yerdeki farklı DVR cihazlarına CMS yazılımı ile erişip tek ekranda izlenebilir
Yüksek hızlı hareketli zoomlu kameralar:
Dahili ve harici ortamlarda kullanılabilen yüksek hızlı hareketli kameralardır. Genelde geniş alanların hızlı ve rahat şekilde gözlemlenebilmesi için kullanılırlar. Ayarlanan preset noktaları arasında yüksek hızla dolaşarak istenilen görüntüleri ekrana getirmeleri, 360° dönebilmeleri ve farklı mesafelerde optik ve dijital zoom yapabilmeleri sayesinde geniş arazi çevresi olan fabrika, askeri tesis, alış veriş merkezi gibi mekanlarda tercih edilirler ve yüksek seviyede güvenlik sağlarlar.

 

 

 

Copyright 2013. DG Alarm ve Güvenlik Sistemleri. All Rights Reserved